מניסקוס [סהרון]: תסמינים, אבחון וטיפול

מהו המיניסקוס?

המניסקוס (Meniscus articularis) או בעברית סהרון, עשוי מרקמה סחוסית בצורת חצי ירח אשר ממוקמת במפרק הברך בין עצם השוק (טיביה) עצם הירך (פמור). בכל ברך ישנם שני מינסקוסים: צידי (Lateral Meniscus) ופנימי (Medial Meniscus) אשר ממוקמים על גבי משטח עצם השוק.

המיניסקוסים הינה רקמה סחוסית דמוית גומי אשר מאבדת את האלסטיות שלה עם הגיל.

לסחוס מספר תכונות ייחודיות: חוסר אספקת דם וחוסר ניקוז לימפתי, תכונות אלו פוגעות ביכולתו של הסחוס לתקן נזקים ולהתרפא. בגילאים הצעירים המניסקוס הינה רקמה קשיחה וגמישה וככל שאנו מתבגרים המניסקוס מאבד מעמידותו ומתכונותיו האלסטיות. לכן בגילאים הצעירים רוב פציעות המניסקוס הינן עקב חבלות במהלך ספורט הכוללות: פגיעה ישירה בברך, תנועות סיבוביות ,מעידה וכריעה מקסימלית. בגיל המבוגר קרע עלול להתרחש גם ללא חבלה משמעותית עקב אובדן האלסטיות של המניסקוס.

מהם תפקידי המניסקוס?

  1. נשיאת משקל וחלוקת עומסים בין המשטחים הפרקיים.
  2. בלימת זעזועים.
  3. יציבות הברך – הצורה המיוחדת של המניסקוסים יוצרת שיפוע אשר מאפשר התאמה טובה יותר בין עצם הירך העגולה למשטח העליון של עצם השוק.
  4. סיכוך המפרק – המניסקוסים עוזרים בחלקוה שווה של נוזל המאפשר תנועה חלקה בתוך מפרק הברך.
  5. עזרה בהזנת סחוסי המשטחים ותחושה עמוקה – ישנם חיישנים הנמצאים במניסקוסים המשדרים מידע בזמן אמת למערכת העצבית-שרירית ובכך תורמים ליציבות הברך.

תסמינים ותלונות בעקבות פציעת מניסקוס

  1. כאבים בעיקר בעת יישור הברך.
  2. נפיחות המפרק מספר שעות לאחר הפגיעה ולעתים גם כיומיים – שלושה לאחר מכן.
  3. תחושת נעילה – גורמת לחוסר יכולת ליישר את הברך באופן מלא.
  4. לעיתים גם תתכן תחושת בריחה של הברך אשר יכולה לגרום למעידות.

אבחון פציעת מניסקוס

האבחון מתחיל בקבלת תיאור מלא של האירוע ותחושותיו של המטופל, לאחר מכן יבצע הרופא בדיקה גופנית של האיזור.

לרוב ניתן לבסס את האבחנה על אלו בלבד. במהלך הבדיקה הפיזית הרופא ינסה לכופף את הברך, לסובב אותה פנימה והחוצה וליישר אותה. התגברות הכאבים או קול חיכוך יכולים להצביע על קרע של המניסקוס. צילום רנטגן של הברך ייעשה על מנת לשלול שבר בעצם)לא ניתן לראות את המניסקוס בצילום רנטגן.

כדי לאשר את האבחנה לרוב מומלץ לבצע בדיקת תהודה מגנטית (MRI) של הברך.

טיפול בפציעת מיניסקוס

הטיפול בקרעי מניסקוס תלוי במספר גורמים: סוג הקרע, גיל המטופל, תלונות ועוד. בשלב החריף הטיפול כולל קירור הברך באמצעות קרח, מנוחה ולקיחת נוגדי כאב ודלקת.

השיקום כולל פיזיותרפיה על מנת להחזיר טווחי תנועה, להפחית נפיחות ולהחזיר שליטה וכח בשריר. אם הקרע הינו מזערי והכאב חולף, הטיפול המומלץ הינו טיפול שמרני הכולל תוכנית לפעילות גופנית לחיזוק השרירים.

מטרת תוכנית זו היא לשפר את תחושת המצב של הברך במרחב (פרופריוספציה), להגדיל את טווחי התנועה של הברך, להוריד את הנפיחות והכאבים ולהחזיר את המטופל למצב התפקוד היומיומי שלו. את התרגילים יש לבצע בהדרכת ופיקוח פיזיותרפיסט מוסמך. כאשר הקרע במניסקוס הוא גדול, אינו משתפר בעזרת טיפול שמרני, גורם לנעילות, נפיחות, כאב או קליקים, הפרוצדורה המומלצת הינה ניתוח ארתרוסקופי.

חשוב לציין שגילו, רמת פעילותו של המטופל וסוג הקרע הינם הגורמים להערכת סוג הטיפול.

ניתוח ארתרוסקופי לטיפול בפציעת מיניסקוס

לפני הפרוצדורה ייפגש המטופל עם רופא מרדים אשר יחליט האם לבצע הרדמה כללית בה המטופל יישן לאורך ההליך או הרדמה איזורית במהלכה יוזרקו חומרים מאלחשים ונוגדי כאב אל הגב דרך חוליות עמוד השדרה המותני כאשר המטופל נשאר בהכרה מלאה לאורך כל הפעולה.

במהלך הניתוח יבצע המנתח שני חתכים קטנים בקדמת מפרק הברך. דרך אחד החתכים יוזרמו מים פיזיולוגיים על מנת לפתוח את מרחב המפרק ודרך החתך השני תוכנס צינורית אשר מכילה מצלמה קטנה, מצלמה זו מחוברת למסך עליו יוכל המנתח לסקור את מפרק הברך, לזהות את השטחים האנטומיים ולחפש פגיעות בעצמות, בגידים, ברצועות ובמיניסקוסים עצמם.

אם יתעורר הצורך, יוכל המנתח להכניס כלי ניתוח מזעריים דרך אחד החתכים וכך לטפל בפגיעות אותן הוא מזהה. חשוב לציין שגם ניתוח ארתרוסקופיה של הברך איננו חף מסיכונים ומסיבוכים אשר יכולים לכלול: זיהומים, דימום לתוך המפרק, קרישי דם ברגליים, פגיעה בכלי דם או עצבים. עם זאת נזק קבוע הוא נדיר במהלך ניתוח ארתרוסקופיה (פחות מאחוז אחד).

שיקום לאחר ניתוח פציעת מיניסקוס

הניתוח נמשך בין חצי שעה לשעה. לאחר הפרוצדורה ישהה המטופל בחדר התאוששות כשעתיים, במהלך זמן זה יעקוב אחריו הצוות המקצועי ויוודא התעוררות איטית ובטוחה.

על פי סוג הנזק הסחוסי ימליץ הרופא המנתח על אופי החזרה לפעילות והזמן שבו ניתן לחזור ולדרוך על הרגל המנותחת, לכן יש להשתמש בקביים/הליכון לצורך הליכה בימים הראשונים לאחר הניתוח.

ההחלמה לאחר ניתוח מניסקוס אורכת מספר שבועות והחזרה לפעילות גופנית היא הדרגתית. הפעילות המומלצת בתקופת ההחלמה היא הליכה, כיפוף הרגל ותרגילי מתיחה שבונים מחדש את כוח השרירים. ברוב המקרים ישתחרר המטופל לביתו באותו היום או ביום למחרת הניתוח.

צרו קשר עם ד"ר דרור לינדנר

הברזל 20, רמת החייל, תל אביב | טל' לקביעת תור (גלית): 052-2650440